Menu
A+ A A-

Wzmacniamy naszą obecność Wyróżniony

Michał Wigurski - wiceprezes ds. sprzedaży Michał Wigurski - wiceprezes ds. sprzedaży

Rozmawiamy z Michałem Wigurskim, wiceprezesem ds. sprzedaży w Atos Polska, który odpowiada za negocjacje i wdrożenia strategicznych projektów dla sektora publicznego i prywatnego.

Kim jest Atos, jaka jest wasza pozycja na rynku?

Firma Atos Polska jest częścią międzynarodowej grupy, będącej jedną z największych firm informatycznych na świecie, która zatrudnia ponad 100 tys. ludzi, z czego ponad 4,5 tys. w Polsce.

Nasze przychody na świecie, to blisko 11 mld euro, co stawia nas w gronie największych. Jesteśmy integratorem IT, m.in. budujemy systemy informatyczne, wspieramy naszych klientów w obszarze informatyki, świadczymy zaawansowane usługi utrzymaniowe, dostarczamy infrastrukturę.

W Polsce pracujecie od ponad 16 lat, jaka jest wasza rola w grupie?

W Polsce zaczynaliśmy aktywność od zbudowania dużego zespołu outsourcingowego dla potrzeb naszych projektów międzynarodowych. Obsługujemy wiele znanych światowych firm np. Deutsche Bank, Coca-Cola, Nokia, McDonalds i wiele innych, które występują praktycznie na każdym rynku i w każdym sektorze gospodarki.

Do niedawna większość naszych usług była realizowana na rzecz klientów zagranicznych, dlatego też mniejszą uwagę poświęcaliśmy aktywności w Polsce. To zmieniło się po połączeniu spółek Atos i Bull, w wyniku, czego powstał zespół zaangażowany w realizację projektów informatycznych w Polsce. Dziś, jesteśmy jedną z największych firm informatycznych w kraju.

Przed nami kolejna unijna perspektywa, coraz więcej też mówi się o potrzebie cyfryzacji kraju. Jak chcecie wykorzystać tę sytuację?

Przede wszystkim wzmacniamy naszą obecność. Chcemy być pomostem pomiędzy zaawansowaną technologią a polskim rynkiem, dlatego współpracujemy z polskimi firmami IT i wspólnie tworzymy ciekawe rozwiązania. Mamy już spore doświadczenie m.in. dzięki projektom w administracji publicznej.

Realizujemy m.in. system budżetu państwa w Ministerstwie Finansów, system ksiąg wieczystych w Ministerstwie Sprawiedliwości, dostarczamy też rozwiązania IT dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Warto też dodać, że to dzięki naszym systemom trwa aplikowanie o rządową pomoc w ramach programu 500+. Pracujemy też dla lokalnej administracji, m.in. tworzymy systemy zarządzania miastem np. Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna, Małopolska Karta Aglomeracyjna, wdrożenie w Białymstoku.

Jako rolę pełni polski odział w grupie?

Polski oddział jest jednym z największych w całej grupie. Dysponujemy zespołem, który jest dedykowany do projektów na polski rynek, ale mamy też grupę programistów Global Delivery Center, którzy wspierają nasze projekty międzynarodowe. Pełnimy kluczową rolę w grupie Atos.

Czy tak duża firma, która zatrudnia tak wielu pracowników, angażuje się w działania CSR?

Atos jest od lat uznawany za jednego z najlepszych pracodawców, dowodem są wyróżnienia i wygrane konkursy. Pracownik zawsze znajduje się w centrum naszej uwagi. Ponadto, wspieramy najróżniejsze akcję społeczne, co jest szczególnie widoczne w Bydgoszczy i w Łodzi, czyli w miastach, w których mamy nasze największe siedziby. Organizujemy m.in. zbiórki krwi, zbiórki funduszy i darów dla potrzebujących, przekazujemy sprzęt informatyczny, bierzemy udział w akcji „Dwie godziny dla rodziny” oraz „Pomaganie w dobrym tonie”.

Warto zaznaczyć, że nasi pracownicy mają możliwość rozwoju wszędzie tam, gdzie znajdują się nasze oddziały, czyli praktycznie na całym świecie. Polskie zespoły, które pracują w ramach projektów międzynarodowych, działają na wszystkich kontynentach mają możliwość wyjazdu i awansu zawodowego. Co ważne, jesteśmy firmą stabilną, która wciąż zwiększa zatrudnienie.

W Global Delivery Center zaczynaliśmy od kilkudziesięciu pracowników, dziś pracuje tu ponad trzy tys. osób.

W kontekście IT wiele razy padają słowa: przedsiębiorstwo przyszłości, co to według Pana oznacza?

Przedsiębiorstwo przyszłości to firma, która nie tylko zajmuje się bieżącymi wdrożeniami, ale również stale pracuje nad rozwiązaniami, które dzięki swojej innowacyjności mogą zasadniczo zmienić dotychczasowy tryb życia ludzi na całym świecie. Atos jest doskonałym przykładem takiego przedsiębiorstwa. Mogę przytoczyć przykłady chociażby z obszaru Smart City, gdzie nasze autorskie, nowoczesne rozwiązania służą milionom użytkowników na całym świecie. W Polsce szczycimy się wdrożeniami wieloaplikacyjnych kart miejskich w Poznaniu, Białymstoku oraz Małopolsce (MKA). W Gdańsku natomiast, wdrożyliśmy eCarga - zintegrowany system informatyczny do zarządzania punktami ładowania pojazdów elektrycznych. Użytkownicy samochodów elektrycznych mogą planować swoje podróże i kontrolować stan pracy samochodu / zużycie baterii za pomocą specjalnej aplikacji.

Na świecie Atos jest również jednym z największych dostawców rozwiązań IT. Od kilku lat dostarcza rozwiązania informatyczne na potrzeby Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, budując, co 2 lata od zera pełny zintegrowany system Smart City w ciągu kilku tygodni do pracy w bardzo trudnych i skomplikowanych warunkach, w tym wymagań bardzo wysokiego poziomu niezawodności i bezpieczeństwa.

Ostatnio zmienianywtorek, 21 czerwiec 2016 10:30
Powrót na górę

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas