Menu
A+ A A-

Niemal 90% Polaków sprawdza wiarygodność biur podróży

  • ISBnews
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Blisko 90% Polaków, którzy wyjeżdżają na zorganizowane wakacje, sprawdza wiarygodność biura podróży przed zakupieniem wycieczki, wynika z badania Kapitalni.org, platformy należącej do Wonga. 

Niemal jedna trzecia robi to, upewniając się, czy touroperator działa legalnie, ale 18% zdaje się wyłącznie na opinie internautów.

Zdecydowana większość (87%) Polaków sprawdza biura podróży. Większość nie robi tego jednak w wystarczającym stopniu. Tylko 30% ankietowanych upewnia się, czy organizator wycieczki działa legalnie, 18% ankietowanych wybierając biuro kieruje się opiniami internautów, a 8% zdaniem znajomych.

Dla 14% Polaków przy wyborze biura podróży najistotniejsze jest to, jak długo działa ono na rynku.   

"Długa obecność na rynku na pewno podnosi wiarygodność biura podróży, ale nie daje gwarancji, że wyjazd się odbędzie. Tylko w ciągu kilku ostatnich lat obserwowaliśmy przypadki bankrutujących biur z wieloletnią tradycją" – powiedział ekspert portalu Kapitalni.org Tomasz Jaroszek, cytowany w komunikacie. 

Badanie pokazało, że jedynie 8% Polaków docieka, czy organizator wycieczki jest zabezpieczony finansowo. 9% osób biorących udział w badaniu decyduje się na sprawdzenie, czy biuro podróży, z którym chcą wyjechać na wakacje, nie ma długów.

"Częściowo wynika to z tego, że czujemy się bardziej bezpiecznie dzięki Turystycznemu Funduszowi Gwarancyjnemu, a częściowo z faktu, że nie wiemy, gdzie szukać informacji. Tymczasem nie jest to zbyt skomplikowane" – powiedział Tomasz Jaroszek.

Informacje o finansach biura możemy sprawdzić w dostępnych rejestrach biur informacji gospodarczej (np. ERIF, KRD czy BIG Info Monitor). Warto również zajrzeć do KRS, a jeśli biuro jest w nim odnotowane - pobrać wyciąg i sprawdzić, czy w końcowej części nie odnotowano wpisów o zadłużeniu, podano także.

Od 1 lipca, dzięki nowelizacji ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, przepisy zmienią się na korzyść konsumenta.

"Rozszerzony zostanie obowiązek informacyjny wobec klienta. Biura podróży i pośrednicy będą zobowiązani do przedstawienia klientowi rzetelnego wykazu kosztów oraz opisu oferowanego produktu. Jeśli pojawią się dodatkowe koszty związane z wyjazdem, o których klient nie został wcześniej poinformowany, poniesie je organizator" – wyjaśnił Jaroszek z kapitalni.org.

Kolejną ważną poprawką będzie zwiększenie odpowiedzialności biur podróży za organizowane wyjazdy. 

"Klient dzięki wprowadzonym zmianom będzie miał dużo większe prawo do odszkodowania w przypadku nieścisłości ze strony organizatora. Biura podróży będą mogły się uchylić od zwrotu pieniędzy tylko w przypadku, gdy niezgodność z umową powstała z winy podróżującego, osoby trzeciej lub wyniknęła z nadzwyczajnych okoliczności, których w dodatku nie można było przewidzieć" – podsumował ekspert Kapitalni.org

Zmianie ulegnie również okres składania reklamacji. Od tej pory na wysłanie wiadomości, złożenie skargi czy żądania konsument będzie miał aż 3 lata od momentu zakończenia imprezy. Dotychczas touroperatorzy przyjmowali takie zażalenia w terminie do trzydziestu dni od realizacji usługi.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Ipsos na zlecenie platformy edukacyjnej Kapitalni.org, z wykorzystaniem metody CAWI, na grupie n=801 Polaków w wieku 20-55 lat.

Platforma edukacyjna Kapitalni.org jest częścią Programu Korzyści firmy Wonga.

Mapa strony

Biznesciti.com

O biznesie

Przydatne linki

O nas